A wszystko zaczęło się…

…w USA, od człowieka imieniem Gaylord Nelson.

W 1969 roku w kalifornijskim mieście Santa Barbara miał miejsce wyciek oleju. Ten widok bardzo poruszył obecnego przy zdarzeniu Nelsona.

To właśnie on zainicjował powstanie narodowego ruchu edukacyjnego na rzecz ochrony środowiska. Podjął współpracę z kongresmenem Pete’em MCCloskeyem oraz eko-działaczem Denisem Hayesem. Razem stworzyli zespół, który rozpoczął promocję tej inicjatywy, a na wielki dzień wybrano 22 kwietnia – po raz pierwszy w 1970 roku.

W ten pierwszy w historii Dzień Ziemi na ulicę wyszło 20 milionów Amerykanów. Wszystko po to, by protestować przeciwko odpadom, wyciekom, toksynom i niszczeniu planety. Jeszcze tego samego roku dzięki tak szerokiemu odzewowi utworzono nieformalne porozumienie między społeczeństwem a rządem, które miało na celu ochronę środowiska naturalnego. W grudniu powstaje także EPA (The Environmental Protection Agency) – Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska.

Na większą skalę od 1990 roku!

Duże zainteresowanie ochroną środowiska w takiej formie doprowadziło do zorganizowania w 1990 roku Światowego Dnia Ziemi. 141 krajów i 200 milionów ludzi wzięło udział w celebrowaniu Matki Ziemi. Ta ważna tradycja pozostała niezmienna do dziś.

Jak świętowaliśmy Dzień Ziemi w przedszkolu? Zobaczcie..