Maria Konopnicka   1842 - 1910

Poetka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. W 1849r. wyjechała do Kalisza.

W latach 1855-1856 uczyła się w Warszawie, po wyjściu za mąż mieszkała na wsi a następnie w Warszawie.

Mieszkając z dziećmi w Warszawie wydała pierwszwe utwory. Zadebiutowała w 1870 roku wierszem "W zimowy poranek".

Pisała wiersze dla dzieci i dorosłych, nowele, opowiadania, szkice,  reportaże. W swojej twórczosci nawiązała do poezji ludowej, romantyzmu.

Do najwartościowszych osiągnięć w literaturze dziecięcejzaliczono m.im. takie utwory jak: "O Janku Wędrowniczku",

"O Krasnoludkach i sierotce Marysi", "Na jagody".

Jako znana pisarka Konopnicka powracałą do wspomnień z lat dzieciństwa spędzonych w Suwałkach.

Obraz Suwałki widziany oczami dziecka powraca w utworach:  "Z cmentarzy" i "Anusia".

W 1909 roku opublikowała utwór, który stał się znakiem rozpoznawczym jej twórczości dla polaków,

chodzi o "Rotę" jedną z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych.

Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie.

W naszym przedszkolu we wrześniu 2020 roku zawisł odnowiony obraz malarki Zofii Różyckiej z roku 1965-1970.

Fotorelacje oraz inne informacje znajdą Państwo pod adresem :https://www.facebook.com/Przedszkole-im-Marii-Konopnickiej-w-Krzy%C5%BCu-Wielkopolskim-112513816818655

W naszym Przedszkolu funkcjonuje osiem oddziałów:

sześć oddziałów żywieniowych

dwa ddziały 5-cio godzinne, w tym jeden oddział integracyjny i jeden zamiejscowy w Hucie Szklanej

Organem prowadzącym Przedszkole jest Gmina Krzyż Wielkopolski

Dodaj wpis