Strona głowna  /  Księga gości

Maria Konopnicka   1842 - 1910

Poetka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. W 1849r. wyjechała do Kalisza. W latach 1855-1856 uczyła się w Warszawie, po wyjściu za mąż mieszkała na wsi a następnie w Warszawie.

Mieszkając z dziećmi w Warszawie wydała pierwszwe utwory. Zadebiutowała w 1870 roku wierszem "W zimowy poranek". Pisała wiersze dla dzieci i dorosłych, nowele, opowiadania, szkice,  reportaże. W swojej twórczosci nawiązała do poezji ludowej, romantyzmu.

Do najwartościowszych osiągnięć w literaturze dziecięcejzaliczono m.im. takie utwory jak: "O Janku Wędrowniczku",  "O Krasnoludkach i sierotce Marysi", "Na jagody".

Jako znana pisarka Konopnicka powracałą do wspomnień z lat dzieciństwa spędzonych w Suwałkach. Obraz Suwałki widziany oczami dziecka powraca w utworach:  "Z cmentarzy" i "Anusia".

W 1909 roku opublikowała utwór, który stał się znakiem rozpoznawczym jej twórczości dla polaków, chodzi o "Rotę" jedną z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych.

Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie

Dodaj wpis