To takie proste!
Strona głowna  /  Innowacje / Projekty
Innowacje / Projekty
                                     Ogólnopolski projekt edukacyjny:,,Tydzień bajek polskich"
Dzieci z grupy ,,Motylki" brały udział w ogólnopolskim projekcie:,,Tydzien bajek polskich”” . Oglądały bajki ,,Reksio””,Miś Uszatek””, ,,Bolek i Lolek””,,,Koziołek Matolek”. Wykonywały ,,Misiowe kanapeczki" Wybrały sie w podróż z Koziołkiem Matołkiem w poszukiwaniu Pacanowa . Przedstwiły trasę  z Krzyża do Pacanowa .Dla Reksia wykonywały budę. Jako detektywi szukali z Bolkiem i Lolkim skarbu. Zabawa połącznoa ze zdobywaniem wiedzy o klasyce polskiej kinematografii dziecięcej.
opr.Agnieszka Koba

Innowacja pedagogiczna- ,,Arteterapia w przedszkolu"

Innowacja obejmuje grupę integracyjną ,,Jarzębinki"

Ilość osób:  16

Częstotliwość zajęć:  co najmniej 2 razy w miesiącu zwiekszenie ilość w razie potrzeby

Nauczyciel prowadzący: mgr Karolina Spychała

Czym jest arteterapia i co ma na celu?

Arteterapia wykorzystuje naturalną predyspozycję dzieci do twórczych zachowań. Metoda ta pozwala na wspieranie wszechstronnego rozwoju osobowości dziecka poprzez spontaniczne działania plastyczne.

Arteterapia to połączenie dwóch słów ,,arte" i ''terapia" - czyli najprościej rzecz mówiąc terapia przez sztukę.  Ta forma terapii ma być spontanicznym procesem tworzenia i nie wymaga od osób w niej uczestniczących doświadczenia lub zdolności artystycznych.

Metody i techniki arteterapii:

• Rysunek: rysowanie kredkami ołówkowymi, świecowymi, pastelami, ołówkiem, kredą, węglem.
  • Malarstwo: malowanie farbami plakatowymi, akwarelą, witrażowymi, olejnymi, farbami do szkła, farbami window collors lub tuszem kreślarskim.
  • Grafika: gipsoryt, linoryt, drzeworyt, monotypia, druk strukturalny.
  • Rzeźba: wykonanie pracy z masy plastycznej (masa solna, glina, modelina, plastelina, masa papierowa, wosk itp.); rzeźbienie w drewnie i innych twardych materiałach; papieroplastyka (origami – motywy postaci, przedmiotów, kwiatów; tworzenie laurek).
  • Sztuki użytkowe: witraż, fotografia, plakat, projekty okładek, opakowania, ulotki reklamowe, collage.
  • Zdobnictwo i dekoratorstwo: ikebana – układanie kompozycji z suszonych i żywych kwiatów, roślin, owoców oraz darów natury, kory drzewa, szyszek, mchu, muszli, drewna, piór, kompozycje w wazonie, w ramach obrazów, koszykach; dekoracje – okolicznościowe, świąteczne, stroiki Wielkanocne, Bożonarodzeniowe,
  • wycinane ozdoby z papieru z okazji świąt i uroczystości; zdobienie różnych przedmiotów, ramek.
  • Muzykoterapia: muzykoterapia bierna – muzyka aktywizująca, relaksacyjna, trening relaksacyjny Schultza; muzykoterapia czynna – muzykowanie (instrumenty Orffa, gitara i inne), nauka śpiewania nowych piosenek, śpiewanie utworów znanych i lubianych, popularnych ludowych czy biesiadnych.
  • Biblioterapia: czytanie głośne fragmentów lub całości książki/tekstu i rozmowa po lekturze; czytanie tekstów biblioterapeutycznych (aktywizujących bądź relaksacyjnych); poradnictwo biblioteczne – propozycje do samodzielnego czytania i rozmowa po przeczytaniu; wieczory poezji.
  • Filmoterapia: projekcja filmów i dyskusja po niej, nagrywanie filmów.
  • Teatroterapia: psychodrama, drama, pantomima, oglądanie spektakli.
  • Choreoterapia: taniec, ćwiczenia muzyczno-ruchowe, improwizacje ruchowe przy muzyce.

Większość wymienionych technik można stosować w pracy z przedszkolakami, co przyczyni się do ich wszechstronnego rozwoju. Wplatanie wplatanie elementów arteterapii do codziennej pracy z dziećmi może przynieść jedynie korzyści. Być może właśnie dzięki uda się wychować malucha na twórczego, otwartego, świadomego swoich potrzeb i emocji dorosłego człowieka.

Arteterapia stosowana jest nie tylko jako terapia, której zadaniem jest terapia lecznicza (wspomagająca proces leczenia), często jest stosowana także jako metoda rozwoju osobistego. Stosowana jest między innymi w pomocy dzieciom, osobom dorastającym, dorosłym i osobom w okresie późnej dorosłości, grupom społecznym i rodzinom, w leczeniu: lęków, depresji, innych zaburzeń afektywnych, nerwic, uzależnień, problemów w relacjach rodzinnych, w przypadkach nadużycia seksualnegoi przemocy domowej, w trudnościach społecznych i emocjonalnych związanych z niepełnosprawnością i chorobą, w traumach i przeżyciach straty, przy problemach fizycznych, poznawczych i neurologicznych, oraz trudnościach psychospołecznych związanych z chorobami somatycznymi (np. chorobami nowotworowymi). Coraz częściej wykorzystywana jest również w profilaktyce społecznej, w tym w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym.

Literatura: 1. https://www.przedszkola.edu.pl/arteterapia-czyli-terapia-poprzez-sztuke.html

2. Wikipedia

,,Malowanie muzyki"